Spolubývajúci alebo samota?

Dnes sa veľa mladých ľudí rozhodne pre riešenie spoločného bývania. Nehovoríme iba o študentoch, ale i tých, ktorí už školu dávno ukončili a pracujú. Takáto voľba má samozrejme viacero výhod. Poplatky za nájom sú omnoho nižšie, pretože sa rozdelia medzi viacerých ľudí. Ak jeden odíde na dovolenku, tí ostatní sa postarajú o byt, kvety a poprípade i domáceho miláčika. Ak zabudnete vypnúť sporák, niekto sa v spoločnom byte určite nachádza, alebo príde z práce skôr, takže to môže skontrolovať. Ak nutne potrebujete jedno vajíčko, niekto zo spolubývajúcich ho v chladničke určite má, takže nemusíte okamžite bežať do obchodu. A takto, by sme mohli pokračovať ešte veľmi dlho. Má však takýto spôsob života iba výhody?

tým
 
Je potrebné si uvedomiť, že ak ste si takto zvykli žiť počas vysokej školy, po jej ukončení vám na tom nepríde nič zvláštne. Má to však i jeden háčik. Po tom ako ukončíme štúdium, by sme sa mali postupne obzerať po zamestnaní a ak máme dlhoročného partnera, tak aj po spoločných plánoch do budúcnosti. Samozrejme, že to nie je nikde napísané. Každý si však raz uvedomí, že by chcel nejaký ten svoj pokoj a zázemie.
 
Ďalším problémom môžu byť i financie. Ak budete vy chodiť každý deň do zamestnania, ale niektorí z vašich spolubývajúcich nie, veľkorysé a praktické delenie potravín, pracích práškov a iných drobností, vám začne časom pravdepodobne prekážať. To čo bolo na začiatku veľmi praktické, sa jednoducho môže stať veľmi nepríjemným.

kamarády
 
Súkromie je ďalšia veľmi podstatná vec. Vekom ho každý z nás potrebuje nejako viac. Predstavte si situáciu, že si so svojim partnerom budete chcieť urobiť romantický večer. V byte plnom ľudí, to však asi nepôjde. Niekedy stačí i to, že potrebujete po dni v práci pokoj a odpočinok, ale sused z vedľajšej izby má na byte kamarátov a do rána počúvajú hudbu.
 
Pred tým ako sa rozhodnete žiť so spolubývajúcimi, si preto vždy dobre zvážte všetky pre a proti. Ak vás po čase takýto život omrzí, nebojte sa urobiť ráznu zmenu.