Fotoaparát, ktorý robil farebné fotografie Ruska ešte za čias cára Mikuláša II.

S.M.Prokudin Gorskij bol cestovateľ, ktorý sa túlal po cárskom Rusku a fotoaparátom zvečňoval krásu tejto obrovskej krajiny. Mnoho „dverí“ sa mu otvorilo len preto, že mal podporu samotného ruského cára Mikuláša II., ktorú využíval na to, aby sa zavítal do všetkých kútov krajiny. Štedrá finančná podpora panovníka mu umožnila zabezpečiť si špeciálny fotoaparát, ktorým mohol urobil aj farebné fotografie.

kostel
 
Čarovné fólie
Fotoaparát, ktorý vlastnil Gorskij, síce fotil čiernobielo, ale keď urobil rýchlo za sebou tri zábery cez tri farebné filtre, zelený, červený a modrý, vyvolané fotografie boli veľmi kvalitné a navyše zachytené farby boli zreprodukované takmer verne skutočnosti. Pri pohľade na tieto zábery má človek pocit, že fotky pochádzajú spred pár desaťročí, ale nikto by netipoval, že dátum ich vzniku je okolo roku 1909 až 1915.
 
Plán zdokumentovania Ruska
V roku 1905 vymyslel Gorskij plán, pri ktorom chcel využiť moderné technológie a systematicky, pomocou fotoaparátu, zdokumentovať celé Rusko. Prostredníctvom týchto farebných fotografií mal v pláne vyučovať žiakov o kultúre, dejinách a modernizácii cárskeho Ruska. V tomto mal plnú podporu cára Milkáša II., ktorý mu poskytol nielen financie, ale aj všelijaké povolenia, dokonca mu dal k dispozícii železničný vozeň, v ktorom bola tmavá komora na vyvolávanie fotiek. Panovník vydal aj rozkaz, podľa ktorého mali byť všetci úradníci Gorskému k dispozícii a spolupracovať s ním.

fotoaparát
 
Dávny svet
Fotografie Gorského sú fascinujúcim pohľadom na už zabudnutý svet cárskeho Ruska, zachytávajú každodenný život obyčajných ľudí a tiež aj postupnú industrializáciu krajiny.
Po revolúcii Gorskij z Ruska odišiel, útočisko našiel vo Francúzsku, ale veľkú časť svojich fotografií nechal doma. Odhadom ich mohlo byť asi 3500, no polovicu z nich zničili boľševici, pretože ich považovali za nebezpečné pre krajinu. Mnoho z fotiek Gorskij ešte pred svojim odchodom z vlasti skryl. V roku 1944 Gorskij v Paríži zomrel. O štyri roky na to jeho fotografie odkúpila americká Kongresová knižnica od jeho dedičov a neskôr tieto zábery aj zverejnila. Fotografie ukryté v Rusku pred odchodom Gorského do Francúzska sa doposiaľ nenašli.