Fakty o energetickej certifikácii



Energetika sa spomína čoraz viac a platby za energie tvoria čoraz väčšiu položku našich domácností. Aké sú fakty o energetickej certifikácii a čo je mýtus? Energetická certifikácia nie je iba o nejakom výmysle. Je to dokumentácia vystavená odbornými pracovníkmi za účelom informovania o energetickej hospodárnosti nehnuteľností. Tento dokument má váhu nielen v realitnom sektore, ale vystupuje ako solídny právny dokument s vážnosťou a uplatnením v sektore stavebnom a je dôležitý aj pri úradnom jednaní.

Faktom číslo jeden je, že mnohý majú názor typu: Mňa sa energetická certifikácia netýka, ja nie som ekologický nadšenec…

Zelená energia

A tento postoj je chybný. Od roku 2006 vstúpil do platnosti zákon o energetickej certifikácii, ktorý pojednáva o potrebe vlastniť energetický certifikát v prípade stavby, rekonštrukcie, predaja či prenajímania nehnuteľnosti. Práve tak, ako sa životné prostredie v ktorom žijeme dotýka každého jedného z nás, aj energetická certifikácia je vecou každého vlastníka nehnuteľnosti. Je pritom jedno, či sa jedná o komerčný objekt, budovu, pamiatku alebo byt či dom.

Faktom číslo dva je, certifikát je užitočný nástroj na zvyšovanie ceny nehnuteľnosti…

Je to skutočne pravda. Viaceré banky pri žiadosti o hypotéku dokonca požadujú predloženie energetického certifikátu nehnuteľnosti. Platí pravidlo kategorizácie. To chápeme tak, že efektivita hospodárenia budovy s energiami je rozdelená do viacerých kategórií. Tie sú označované od skupiny A po skupinu G. Pričom označenie A0 je ideálom a predstavuje nehnuteľnosť s takmer nulovou spotrebou externých dodávok energií. G je nevyhovujúce a nehospodárne. Miesta pre nápravu je viac ako dosť a v budúcnosti bude určite nutná rekonštrukcia. Nehnuteľnosti patriace do skupiny A sú lepšie hodnotené pri odhadovaní ceny nehnuteľnosti. Ak sa rozhodujete nad predajom nehnuteľnosti, rozhodne by ste si mali certifikát pred predajom opatriť, zvýšite tak jej cenu. Mýtus o energetickej certifikácii… Človeku ostane na krku iba byrokracia a vybavovanie nezmyselných papierov

zvýšenie hodnoty

Tento dokument má zmysel. Okrem právneho charakteru dokáže pomôcť vlastníkovi určiť, kde je treba zapracovať na zefektívnení využitia energie. Často sa stáva, že si danú oblasť ani nevšimneme. Odmenou za efektívne využívanie energie sú nižšie poplatky. Takto si ročne dokážeme ušetriť aj niekoľko stoviek eur. A to už nie je zanedbateľná čiastka. Nie je ale pravdou, že majiteľ ostáva na všetko sám. V prípade obnovy budovy alebo rodinného domu či bytu je tu hneď niekoľko štátnych výziev. Tie podporujú záujemcov o obnovu a zaradenie ekológie do bežného života. Dotácie sú dostatočne vysoké na to, aby pokryli rekonštrukciu. K ich získaniu je ale certifikát potrebný. Musíte totiž zefektívniť svoju stavbu aspoň o 30%. Toto sa dá dosiahnuť napríklad zateplením obvodových múrov či strechy. Výmenou okien a dverí alebo osadením fotovoltiky.

Cena energetickeho certifikátu

Získanie certifikátu je jednoduché a v podstate je v rukách odborníkov, ktorý vykonávajú zisťovanie stavu nehnuteľnosti a merania. Následne je vypracovaný posudok, ktorý je odovzdaný majiteľovi nehnuteľnosti.